Class Schedules

Display By Clear all


Day of Week


  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
  • Sunday

CLASS TYPE


  • Aqua
  • Athletics
  • Spinning
  • WGX
  • XFIT
  • Yoga

Level


    INSTRUCTOR


    • Afrouz
    • Alexandra
    • Bibiana
    • Carole-Anne
    • Christian
    • Claudia
    • Daniel
    • Denis
    • Eva
    • Geneviève
    • Jessica
    • Justine
    • Katyana
    • Line
    • Martin
    • Mathieu
    • Meidy
    • Melissa
    • Mike
    • Myrian
    • Paola
    • Patricia
    • Philippe
    • Rachel
    • Rex
    • Rose-Marie
    • Stacey
    • Stella
    • Sylvie
    • Thomas
    • Tina
    • Walid
    DAY
    TIME
    CLASS TYPE
    CLASS
    INSTRUCTOR
    Wednesday 11/20
    06:00-07:00
    XFIT
    X-Fit
    Patricia
    X

    X-Fit INSTRUCTOR: Patricia

    TIME: 06:00-07:00

    Level:

    Wednesday 11/20
    08:30-09:15
    Aqua
    Aquaforme
    Alexandra
    X

    Aquaforme INSTRUCTOR: Alexandra

    TIME: 08:30-09:15

    Level:

    Wednesday 11/20
    09:00-10:00
    Athletics
    FOUNDATION
    Patricia
    X

    FOUNDATION INSTRUCTOR: Patricia

    TIME: 09:00-10:00

    Level:

    Wednesday 11/20
    09:00-10:00
    Spinning
    Spinning
    Daniel
    X

    Spinning INSTRUCTOR: Daniel

    TIME: 09:00-10:00

    Level:

    Wednesday 11/20
    10:00-11:00
    WGX
    Full Body Workout
    Jessica
    X

    Full Body Workout INSTRUCTOR: Jessica

    TIME: 10:00-11:00

    Level:

    Wednesday 11/20
    10:00-11:00
    Yoga
    Adaptation Kundalini
    Genevieve
    X

    Adaptation Kundalini INSTRUCTOR: Genevieve

    TIME: 10:00-11:00

    Level:

    Wednesday 11/20
    10:30-11:15
    Aqua
    Aquaforme
    Alexandra
    X

    Aquaforme INSTRUCTOR: Alexandra

    TIME: 10:30-11:15

    Level:

    Wednesday 11/20
    11:00-12:00
    Yoga
    Yin Yoga
    Genevieve
    X

    Yin Yoga INSTRUCTOR: Genevieve

    TIME: 11:00-12:00

    Level:

    Wednesday 11/20
    16:00-17:00
    XFIT
    X-Fit
    Thomas
    X

    X-Fit INSTRUCTOR: Thomas

    TIME: 16:00-17:00

    Level:

    Wednesday 11/20
    17:00-18:00
    Athletics
    PERFORMANCE
    Mathieu
    X

    PERFORMANCE INSTRUCTOR: Mathieu

    TIME: 17:00-18:00

    Level:

    Wednesday 11/20
    17:00-18:00
    Aqua
    Bain Libre
    X

    Bain Libre INSTRUCTOR:

    TIME: 17:00-18:00

    Level:

    Wednesday 11/20
    18:00-18:45
    Athletics
    HIIT
    Jessica
    X

    HIIT INSTRUCTOR: Jessica

    TIME: 18:00-18:45

    Level:

    Wednesday 11/20
    18:00-19:00
    WGX
    Abdos/Fesses
    Meidy
    X

    Abdos/Fesses INSTRUCTOR: Meidy

    TIME: 18:00-19:00

    Level:

    Wednesday 11/20
    18:00-19:00
    Spinning
    Spinning
    Martin
    X

    Spinning INSTRUCTOR: Martin

    TIME: 18:00-19:00

    Level:

    Wednesday 11/20
    19:00-19:45
    Athletics
    PACE
    Jessica
    X

    PACE INSTRUCTOR: Jessica

    TIME: 19:00-19:45

    Level:

    Wednesday 11/20
    19:00-20:00
    WGX
    Danse Fitness
    Katyana
    X

    Danse Fitness INSTRUCTOR: Katyana

    TIME: 19:00-20:00

    Level:

    Wednesday 11/20
    19:00-20:00
    Yoga
    Yoga Stretching
    Rex
    X

    Yoga Stretching INSTRUCTOR: Rex

    TIME: 19:00-20:00

    Level: